Skip to content

342 Mercer LoopJersey City, NJ 07302

Built 1983

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 23, 2016

Property Information

Block12503
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,872
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,500
32%
Improvement Value:$469,700
68%
Total Assessment$689,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,390-0.6%
2024$15,486+40.1%
2023$11,055-0.4%
2022$11,096+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9144, Page 247Recorded9/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 3335, Page 758