Skip to content

356 Mercer LoopJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Apr 8, 1981

Property Information

Block12503
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,482
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,800
40%
Improvement Value:$370,400
60%
Total Assessment$621,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,871-0.6%
2024$13,958+40.1%
2023$9,964-0.4%
2022$10,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3320, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1981