Skip to content

348 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1981

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Nov 30, 1981

Property Information

Block12501
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,700
37%
Improvement Value:$447,700
63%
Total Assessment$707,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,796-0.6%
2024$15,895+40.1%
2023$11,347-0.4%
2022$11,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1981