Skip to content

330 Mercer LoopJersey City, NJ 07302

Built 1983

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Apr 1, 1986

Property Information

Block12504
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,000
54%
Improvement Value:$386,000
46%
Total Assessment$837,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,690-0.6%
2024$18,807+40.1%
2023$13,425-0.4%
2022$13,476+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 3539, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1983