Skip to content

329 Mercer LoopJersey City, NJ 07302

Built 1982

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block12504
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,494
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,700
41%
Improvement Value:$395,100
59%
Total Assessment$668,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,934-0.6%
2024$15,028+40.1%
2023$10,728-0.4%
2022$10,768+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1982