Skip to content

327 Mercer LoopJersey City, NJ 07302

Built 1982

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 24, 2014

Property Information

Block12504
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G2
Dwellings2
ZoningI-3
Sq Footage3,454
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,900
40%
Improvement Value:$415,000
60%
Total Assessment$692,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,472-0.6%
2024$15,569+40.1%
2023$11,114-0.4%
2022$11,156+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9015, Page 16Recorded1/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1982