Skip to content

352 Wayne StreetJersey City, NJ 07302

Built 1982

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jan 8, 1998

Property Information

Block12501
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,300
32%
Improvement Value:$456,500
68%
Total Assessment$671,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,001-0.6%
2024$15,095+40.1%
2023$10,776-0.4%
2022$10,816+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5243, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1982