Skip to content

385 First St.Jersey City, NJ 07302

Built 1885

Owner
---
Last Sale Price
$1,437,875
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block12603
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,663
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$702,900
61%
Improvement Value:$454,200
39%
Total Assessment$1,157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,838-0.6%
2024$26,000+40.1%
2023$18,560-0.4%
2022$18,629+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,437,875
Sq Ft2,663DeedBook 9972, Page 597Recorded3/20/2026

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8859, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1885