Skip to content

329 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block12801
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,601
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$659,700
56%
Improvement Value:$509,500
44%
Total Assessment$1,169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,108-0.6%
2024$26,272+40.1%
2023$18,754-0.4%
2022$18,824+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft2,601DeedBook 9785, Page 564Recorded11/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890