Skip to content

318 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,310,000
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block12809
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,629
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$680,200
57%
Improvement Value:$519,800
43%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,796-0.6%
2024$26,964+28.6%
2023$20,967-0.4%
2022$21,046+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,310,000

From:

To:

DeedBook 9002, Page 26Recorded10/22/2014

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5371, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1890