Skip to content

99 Brunswick St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block12603
Lot15
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,241
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$641,800
87%
Total Assessment$741,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,564-0.6%
2024$16,668+40.1%
2023$11,898-0.4%
2022$11,943+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 7274, Page 265