Skip to content

18 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1892

Last Sale Price
$446,167
Last Sale Date
May 2, 2015

Property Information

Block12903
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$644,500
54%
Improvement Value:$542,000
46%
Total Assessment$1,186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,495-0.6%
2024$26,661+40.1%
2023$19,031-0.4%
2022$19,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$446,167

From:

To:

DeedBook 9083, Page 795Recorded12/3/2015

Property Sale

Sale
$620,000

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7318, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1892