Skip to content

200 Wayne St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block12608
Lot2
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage542
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
31%
Improvement Value:$217,700
69%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,094-0.6%
2024$7,139+40.1%
2023$5,096-0.4%
2022$5,115+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 9093, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1900