Skip to content

198 Wayne St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block12608
Lot3
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4S-4U-CONDO-P3
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage1,781
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,700
30%
Improvement Value:$795,900
101%
Total Assessment$791,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,681-0.6%
2024$17,792+228.7%
2023$5,414+0.0%
2022$5,414
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft1,781DeedBook 9573, Page 844Recorded6/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020