Skip to content

200 Wayne St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 17, 2014

Property Information

Block12608
Lot2
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage542
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$261,300
72%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,068-0.6%
2024$8,118+40.1%
2023$5,795-0.4%
2022$5,817+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9003, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1900