Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0221)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0221
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage680
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$349,400
78%
Total Assessment$449,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035-0.6%
2024$10,098+40.1%
2023$7,208-0.4%
2022$7,235+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft680DeedBook 9864, Page 426Recorded12/3/2024

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft680DeedBook 9426, Page 369Recorded8/15/2019

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8681, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1847