Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0106)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage679
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
25%
Improvement Value:$260,100
75%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,706-0.6%
2024$7,754+11.4%
2023$6,963-0.4%
2022$6,989+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft679DeedBook 9613, Page 991Recorded11/13/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8756, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1847