Skip to content

186 Wayne St.(Unit C0425)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block12608
Lot5
QualifierC0425
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage929
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
16%
Improvement Value:$430,900
84%
Total Assessment$515,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,520-0.6%
2024$11,592+40.1%
2023$8,275-0.4%
2022$8,306+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft929DeedBook 9067, Page 514Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8629, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1847