Skip to content

167 Wayne St.(Unit C0306)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block12801
Lot1
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage838
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$393,300
80%
Total Assessment$493,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,015-0.6%
2024$11,084+40.1%
2023$7,913-0.4%
2022$7,942+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft838DeedBook 9297, Page 928Recorded4/12/2018

Property Sale

Sale
$409,000

From:

To:

Sq Ft838DeedBook 8939, Page 230Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8863, Page 153

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847