Skip to content

225 St.Pauls Ave.(Unit C0712)Jersey City, NJ 07306

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block6502
Lot1
QualifierC0712
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page65

Building Details

Building ClassC0927
Description17S-BA-271UAE(1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage927
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$195,900
71%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161-0.6%
2024$6,199+40.1%
2023$4,425-0.4%
2022$4,442+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7759, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1961