Skip to content

187 Wayne St.(Unit C0108)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block12608
Lot6
QualifierC0108
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage686
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
19%
Improvement Value:$351,000
81%
Total Assessment$436,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,736-0.6%
2024$9,797+40.1%
2023$6,993-0.4%
2022$7,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft686DeedBook 9841, Page 428Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 8899, Page 332

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847