Skip to content

264 Columbus Dr.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block12609
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,006
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$803,300
96%
Improvement Value:$31,400
4%
Total Assessment$834,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,639-0.6%
2024$18,756+40.1%
2023$13,389-0.4%
2022$13,439+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984