Skip to content

353 First St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$82,490
Last Sale Date
Jan 31, 1984

Property Information

Block12609
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,800
71%
Improvement Value:$263,600
29%
Total Assessment$913,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,396-0.6%
2024$20,524+40.1%
2023$14,651-0.4%
2022$14,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,490
DeedBook 3402, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1984