Skip to content

217 Newark Ave.(Unit C0217)Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Last Sale Price
$752,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block12702
Lot4
QualifierC0217
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-3C-76U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage891
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$525,000
84%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+20.6%
2023$11,645-0.4%
2022$11,689+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$752,000
Sq Ft891DeedBook 9658, Page 936Recorded4/19/2022

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8732, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 2009