Skip to content

217 Newark Ave.(Unit C0417)Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block12702
Lot4
QualifierC0417
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-3C-76U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$505,000
83%
Total Assessment$605,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,510-0.6%
2024$13,594+16.4%
2023$11,684-0.4%
2022$11,727+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 9182, Page 468Recorded2/24/2017

Property Sale

Sale
$170,610
DeedBook 8910, Page 287

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 8842, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$6,350,000
DeedBook 8277, Page 302