Skip to content

217 Newark Ave.(Unit C0516)Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block12702
Lot4
QualifierC0516
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-3C-76U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage933
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$525,000
84%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+17.4%
2023$11,963-0.4%
2022$12,007+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft933DeedBook 9272, Page 29Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$421,100
DeedBook 8786, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 2009