Skip to content

217 Newark Ave.(Unit C0502)Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block12702
Lot4
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description5S-3C-76U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$500,000
83%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-18.9%
2024$16,524+40.1%
2023$11,796-0.4%
2022$11,840+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 9323, Page 799

Property Sale

Sale
$413,000

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$6,350,000
DeedBook 8277, Page 302