Skip to content

173 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Last Sale Date
Oct 11, 1972

Property Information

Block12704
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3S-B-1C-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$874,000
49%
Improvement Value:$901,400
51%
Total Assessment$1,775,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,645-0.6%
2024$39,893+40.1%
2023$28,477-0.4%
2022$28,584+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3129, Page 205