Skip to content

175 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2010

Property Information

Block12704
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3S-CB-C-O-H-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,600,800
68%
Improvement Value:$747,800
32%
Total Assessment$2,348,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,444-0.6%
2024$52,773+40.1%
2023$37,672-0.4%
2022$37,812+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920