Skip to content

515 Jersey Ave.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Built 1878
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block12706
Lot12
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U-H(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,800
37%
Improvement Value:$646,000
63%
Total Assessment$1,027,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,951-0.6%
2024$23,095
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 9161, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1878