Skip to content

505 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1878
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block12706
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
61%
Improvement Value:$329,000
39%
Total Assessment$849,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,958-17.6%
2024$23,009+40.1%
2023$16,425-0.4%
2022$16,486+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1878