Skip to content

302 Barrow St.Jersey City, NJ 07302

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block12906
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings2
ZoningC-4
Sq Footage2,992
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,000
40%
Improvement Value:$791,300
60%
Total Assessment$1,315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,371-0.6%
2024$29,555+42.8%
2023$20,696-0.4%
2022$20,774+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1892