Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0313)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 17, 2013

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0313
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage499
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
25%
Improvement Value:$255,000
75%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592-0.6%
2024$7,640+40.1%
2023$5,454-0.4%
2022$5,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8913, Page 553

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8773, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1847