Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0319)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 3, 2013

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0319
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage515
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
26%
Improvement Value:$242,900
74%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322-0.6%
2024$7,368+40.1%
2023$5,260-0.4%
2022$5,279+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft515DeedBook 8941, Page 508Recorded11/1/2013

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847