Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0105)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 23, 2015

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$426,100
81%
Total Assessment$526,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,748-0.6%
2024$11,821+40.1%
2023$8,439-0.4%
2022$8,470+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 9030, Page 365Recorded3/31/2015

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8794, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1847