Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0109)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0109
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,257
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$553,200
85%
Total Assessment$653,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,586-0.6%
2024$14,677+40.1%
2023$10,477-0.4%
2022$10,517+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,257DeedBook 9760, Page 249Recorded7/22/2023

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,257DeedBook 9064, Page 335Recorded9/18/2015

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8877, Page 843

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847