Skip to content

347 Varick St.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
16%
Improvement Value:$431,100
84%
Total Assessment$516,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,525-0.6%
2024$11,597+40.1%
2023$8,278-0.4%
2022$8,309+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$394,011
DeedBook 8491, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1847