Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0323)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0323
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage834
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$392,200
80%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,991-0.6%
2024$11,060+40.1%
2023$7,895-0.4%
2022$7,924+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft834DeedBook 9135, Page 633Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$384,000
DeedBook 8448, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1847