Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0412)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$459,490
Last Sale Date
Jan 28, 2008

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0412
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
14%
Improvement Value:$505,400
86%
Total Assessment$590,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,184-0.6%
2024$13,266+40.1%
2023$9,470-0.4%
2022$9,505+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$459,490
DeedBook 8438, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1847