Skip to content

347 Varick St.(Unit C0415)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0415
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,123
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$567,500
85%
Total Assessment$667,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,905-0.6%
2024$14,999+40.1%
2023$10,707-0.4%
2022$10,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,123DeedBook 9336, Page 909Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8821, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1847