Skip to content

347 Varick St.(Unit C7001)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Aug 11, 2015

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC7001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$511,400
84%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,653-0.6%
2024$13,738+40.1%
2023$9,807-0.4%
2022$9,844+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000
DeedBook 9057, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1847