Skip to content

5 Hampton Ct. Ter.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Owner
---
Last Sale Price
$2,330,000
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block12803
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$594,900
35%
Improvement Value:$1,105,100
65%
Total Assessment$1,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,961-0.6%
2024$38,199+40.1%
2023$27,268-0.4%
2022$27,370+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,330,000
Sq Ft2,046DeedBook 9950, Page 624Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

DeedBook 9093, Page 879Recorded1/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1860