Skip to content

19 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block11401
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$668,000
35%
Improvement Value:$1,238,900
65%
Total Assessment$1,906,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,581-0.6%
2024$42,848+102.9%
2023$21,121-0.4%
2022$21,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000
Sq Ft2,028DeedBook 9723, Page 731Recorded1/26/2023

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,028DeedBook 9585, Page 512Recorded7/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900