Skip to content

297.5 Montgomery St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block12806
Lot3
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S-B-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,851
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$1,071,000
91%
Total Assessment$1,171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,148-0.6%
2024$26,312+40.1%
2023$18,783-0.4%
2022$18,853+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000
Sq Ft1,851DeedBook 9956, Page 865Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$1,170,000
Sq Ft1,851DeedBook 9595, Page 749Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 8866, Page 846

Property Sale

Sale
$799,250
DeedBook 8567, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2007