Skip to content

297 Montgomery St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1895

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block12806
Lot4
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building ClassC0900
Description3S-B-10U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage900
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$634,500
86%
Total Assessment$734,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,401-0.6%
2024$16,504+40.1%
2023$11,781-0.4%
2022$11,825+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9258, Page 432Recorded11/29/2017

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 8175, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1895