Skip to content

297.5 Montgomery St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Nov 27, 2025

Property Information

Block12806
Lot3
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S-B-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,008
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,201,000
92%
Total Assessment$1,301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,051-0.6%
2024$29,233+40.1%
2023$20,868-0.4%
2022$20,946+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,525,000
Sq Ft2,008DeedBook 9956, Page 949Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$1,380,000
Sq Ft2,008DeedBook 9610, Page 233Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$1,255,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 9061, Page 712Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 8794, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2007