Skip to content

301 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1886

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block12807
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,941
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
51%
Improvement Value:$680,600
49%
Total Assessment$1,402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,320-0.6%
2024$31,516+40.1%
2023$22,498-0.4%
2022$22,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000
Sq Ft2,941DeedBook 9756, Page 645Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$770,250
DeedBook 8744, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1886