Skip to content

311 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1915

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block12808
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,097
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
54%
Improvement Value:$616,900
46%
Total Assessment$1,338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,898-0.6%
2024$30,085+40.1%
2023$21,476-0.4%
2022$21,556+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,950,000
Sq Ft3,097DeedBook 9612, Page 34Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$1,105,000
DeedBook 8711, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1915