Skip to content

139 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1,985,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block12809
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,730
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$695,400
37%
Improvement Value:$1,182,400
63%
Total Assessment$1,877,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,931-0.6%
2024$42,194+40.1%
2023$30,120-0.4%
2022$30,233+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,985,000

From:

To:

Sq Ft2,730DeedBook 9413, Page 308Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$1,925,000

From:

To:

DeedBook 9151, Page 292Recorded10/13/2016

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 7792, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1905