Skip to content

312 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1915

Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block12809
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,200
46%
Improvement Value:$775,300
54%
Total Assessment$1,440,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,166-0.6%
2024$32,368+46.9%
2023$22,039-0.4%
2022$22,121+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,875,000
Sq Ft2,540DeedBook 9704, Page 983Recorded10/21/2022

Property Sale

Sale
$1,725,000
Sq Ft2,540DeedBook 9563, Page 45Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$1,095,500
DeedBook 8485, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1915